Start Młoda Filharmonia
Młoda Filharmonia

Z wizytą w filharmonii

W miniony czwartek rozpoczęliśmy kolejny sezon naszych tradycyjnych wyjazdów do Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Inicjatorką wyjazdów jest pani Urszula Piotrowska.

Ponad 20-osobowa grupa uczniów pod opieką pani Urszuli Piotrowskiej i pani Agnieszki Baron oraz pana Mariusza Szpiecha – taty naszego ucznia po zajęciach lekcyjnych wybrała się do Filharmonii Śląskiej, by uczestniczyć w koncercie w ramach „Młodej Filharmonii”.

Tym razem muzyka powitała nas zaraz po wyjściu z budynku dworca w Katowicach. To właśnie tam grała Orkiestra Górnicza KWK Murcki. Wszystko za sprawą wydarzenia „150 muzyków na 150-lecie Katowic”, które miało się rozpocząć o godzinie 17 na placu przed Teatrem Śląskim w Katowicach.

O tej samej godzinie rozpoczynał się koncert w Filharmonii Śląskiej, więc ze zrozumiałych względów nie było nas przed Teatrem, ale część jubileuszowej orkiestry mieliśmy okazję słyszeć właśnie na chwilę przed koncertem.

A w samej Filharmonii Śląskiej kolejna niespodzianka! Tym razem obok pięknej klasycznej muzyki w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej wysłuchaliśmy wykładu dr Jerzego Jarosza z Uniwersytetu Śląskiego, który w obrazowy sposób pokazał nam, jak tworzą się dźwięki.

Już dziś nie możemy się doczekać kolejnego koncertu, a ten już 19 listopada.

Pożegnanie z Filharmonią

W czwartek, 14 maja kilkunastoosobowa grupa melomanów pod opieką pani Piotrowskiej, pani Agnieszki Baron i pana Mariusza Szpiecha w Filharmonii Śląskiej w Katowicach uczestniczyła po raz ostatni w tym roku szkolnym w koncercie w ramach „Młodej Filharmonii”.

Podczas koncertu wysłuchaliśmy kilka fragmentów znanych oper w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej oraz Chóru Filharmonii Śląskiej.

Dla niektórych z nas był to przedsmak tego, co usłyszymy i zobaczymy już w najbliższy poniedziałek.

Na zakończenie sezonu pani Piotrowska poczęstowała nas pysznym ciastem. Dziękujemy było pyszne.

W tym miejscu pragniemy podziękować naszym opiekunom, którzy co miesiąc jeździli z nami na koncerty. Przede wszystkim panu Szpiechowi – tacie naszych kolegów oraz paniom Urszuli Piotrowskiej, Agnieszce Baron i Barbarze Majewskiej-Białożyt!

Już dziś czekamy na kolejne koncerty w następnym roku szkolnym!

Koncert w Filharmonii Śląskiej

W czwartkowe popołudnie 16-osobowa grupa uczniów pod opieką pani Urszuli Piotrowskiej, Agnieszki Baron oraz pana Mariusza Szpiecha udała się do Filharmonii Śląskiej w Katowicach, by wysłuchać koncertu z cyklu Młoda Filharmonia.

W „Krainę muzycznej baśni” (taki tytuł miał marcowy koncert) przeniosła nas Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej. Muzycy zagrali dla nas fragmenty utworów Webera, Świerzyńskiego i Griega.

Przepiękne motywy muzyczne, cudowne dźwięki były dla nas prawdziwą ucztą dla ucha!

Następny koncert już 11 kwietnia.

Spotkanie z muzyką

W czwartek, 11 grudnia kilkunastoosobowa grupa uczniów pod opieką pani Urszuli Piotrowskiej, pani Agnieszki Baron oraz pana Mariusza Szpiecha – taty naszych uczniów – udała się, jak co miesiąc, do Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Tym razem wysłuchaliśmy przepięknych utworów barokowych w wykonaniu Śląskiej Orkiestry Kameralnej.

W Filharmonii widać już było święta – choinki i kolorowe światełka ozdabiały zarówno hol, jak i scenę koncertową. Świąteczny nastrój podkreślili także muzycy, wykonując na zakończenie koncertu nastrojowe kolędy.