Start Klasa frankofońska
Frankofonia

Klasy frankofońskie na Śląsku

Od roku szkolnego 2009/10 nasza szkoła jest otwarta na świat FRANKOFONII i przystąpiła do projektu Klas frankofońskich na Śląsku wspieranym przez Ambasadę Belgii – Delegację Walonii - Brukseli w Warszawie  oraz Ambasadę Francji w Polsce.

Co to jest klasa frankofońska? Jest to klasa, w której:

- oprócz nauki języka angielskiego realizujemy rozszerzony program nauki języka francuskiego (2h w klasie I oraz 4h w klasie II i III), w związku z czym mamy szansę szybciej i efektywniej przyswoić wiedzę, systematycznie ją utrwalać oraz łatwiej osiągnąć satysfakcjonujący poziom komunikacji a komunikacja w przypadku nauki języka obcego jest najważniejsza!

- lekcje języka francuskiego są lekcjami „żywymi” a metody nauczania metodami aktywizującymi uczniów – efekt? Bariera językowa szybko przełamana!

- utrzymujemy kontakt z lektorem języka francuskiego w Polsce oddelegowanym przez Ambasadę Belgii – Przedstawicielstwo Dyplomatyczne Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii w Warszawie, a co za tym idzie, kontakt z językiem „żywym” i możliwość sprawdzenia samego siebie w zetknięciu z native speakerem!

- nawiązujemy współpracę z zagranicą poprzez uczestnictwo w projekcie e - twinning – nawiązujemy kontakty z rówieśnikami z zagranicy i komunikujemy się z nimi za pośrednictwem platformy TwinSpace. W bieżącym roku szkolnym nawiązaliśmy współpracę ze szkołami z Francji i Włoch i wspólnie tworzymy czasopismo zatytułowane FRANCITAPOLO (Francja-Włochy-Polska)

- organizujemy obchody Międzynarodowego Dnia Frankofonii (marzec), wykorzystując wodze naszej fantazji oraz talent aktorski, muzyczny i językowy!

- działamy w klubie przyjaciół kina francuskiego (CLUB D’AMIS DU CINÉMA FRANÇAIS), organizując popołudnia z kinem francuskim.

- bierzemy udział w konkursach szkolnych i międzyszkolnych oraz sami je organizujemy!

- przy efektywnym uczeniu się języka mamy możliwość przystąpienia do certyfikatu międzynarodowego DELF.

KLASA FRANKOFOŃSKA to prawdziwa klasa z klasą, która uczy nie tylko języka ale i przybliża kulturę i cywilizację krajów frankofońskich, wspiera rozwój talentów i zainteresowań (teatr, muzyka, recytatorstwo) oraz tworzy z języka narzędzie, dzięki któremu poznawanie świata staje się łatwiejsze!

Jeśli chcesz poszerzyć horyzonty, jesteś otwarty na wyzwania oraz chcesz poznać język, którym włada aż 220 milionów ludzi na wszystkich kontynentach świata PRZYJDŹ DO NAS!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o FRANKOFONII i projekcie Klas frankofońskich na Śląsku, odwiedź stronę: http://frankofonia.pl/

Pożegnanie z Francuzami

We wtorek, 10 czerwca odjechała od nas 20-osobowa grupa francuskich uczniów. Gościli w ramach polsko-francuskiej wymiany w naszej szkole i u rodzin naszych uczniów od środy, 4 czerwca.

Ostatni wieczór, będący pożegnaniem, spędziliśmy na Paprocanach, gdzie wspólnie wszyscy grillowaliśmy.

Był czas na podziękowania, na upominki i na wspomnienia. Nie zabrakło łez zarówno na policzkach Francuzów, jak i naszych uczniów.

Recytujmy po francusku czyli Récitons en français !

W poniedziałek 9 czerwca w siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Tychach zorganizowaliśmy pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Europa Języków i Kultur (ELC) oraz Instytutu Francuskiego w Krakowie Regionalny Konkurs Recytatorski Prozy i Poezji Frankofońskiej „Récitons en français!”, który w tym roku wyjątkowo – za sprawą udziału gimnazjalistów z Francji – stał się konkursem międzynarodowym!

Polacy i Francuzi oceniani byli przez jury w osobnych kategoriach. Wśród polskich uczestników I miejsce zajęła Maria–Laura Morawiec z Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie.

Félicitations!

Nasze Gimnazjum gości uczniów z Saint Amand les Eaux w północnej Francji.

W maju br. nasza szkoła nawiązała współpracę z partnerską szkołą l'Institution Notre Dame des Anges z Saint Amand les Eaux w północnej Francji. Po wizycie koordynatora ze strony francuskiej i określeniu zasad współpracy dyrektorzy obydwu szkół podpisali umowę partnerską o wymianie szkolnej. W tym samym miesiącu przystąpiliśmy do realizacji zadań wynikających z umowy. W dniach od 21 do 27 maja grupa naszych uczniów pod opieką pań Anny Kęsoń-Firlej oraz Magdaleny Mazur przebywała we Francji. 4 czerwca z rewizytą do Tychów przyjechała grupa 19 uczniów Gimnazjum Notre Dame des Anges wraz z opiekunami panią Vanessą Gros oraz panem Josephem Silaczukiem. Jak każe tradycja, naszych gości powitaliśmy chlebem i solą. Po uroczystym apelu nasi goście udali się do rodzin, które zaopiekowały się nimi w czasie pobytu w Polsce. W kolejnych dniach francuscy uczniowie poznali naszą szkołę, uczestniczyli w lekcjach geografii, plastyki oraz języka angielskiego, a także w zajęciach Zespołu Pieśni i Tańca „Tyszanie” w Szkole Podstawowej nr 37. W sobotę razem z naszymi uczniami aktywnie uczestniczyli w święcie szkoły, brali udział w rozgrywkach sportowych i konkursach. W czasie pobytu w Polsce zwiedzili: stare Tychy, Kopalnię Guido w Zabrzu oraz Kopalnię Soli „Wieliczka”. W poniedziałek 9 czerwca francuscy gimnazjaliści będą uczestniczyć w II Regionalnym Konkursie Recytatorskim Récitons en français ! organizowanym przez naszą szkołę. We wtorek 10 czerwca pożegnamy naszych gości, którzy w godzinach przedpołudniowych odlecą do Francji.

Lektorzy w naszej szkole

Od czasu do czasu odwiedzają naszą klasę lektorzy belgijscy z ramienia Klas frankofońskich na Śląsku. Gościliśmy już Axela Louvrier oraz Elodie Cailliau. Mieliśmy okazję zarówno posłuchać „żywego języka”, jak i dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat cywilizacji Belgii. To była wspaniała okazja sprawdzenia naszych umiejętności komunikacyjnych, sprawdzenia nas samych! EFEKT? Sprawdziliśmy się i było wspaniale!

Więcej artykułów…